Masz pytania dotyczące tworzenia strony?    Chętnie na nie odpowiem.

1. Brak meta tytułu i meta opisu dla każdej strony.

 

Meta tytuł i meta opis to absolutna podstawa każdej strony internetowej, jednak wciąż zdarza się, że widuję w przeglądarce strony, które wyświetlają się tak:

 

Jeśli tworzysz stronę w WebWave cms, metadane określisz w ustawieniach seo. Każda podstrona powinna posiadać własny meta tytuł i meta opis.

 

2. Brak optymalizacji obrazów.

 

Zdarza Ci się, że otwierasz stronę np. w telefonie, a ona ładuje się w nieskończoność? Czasami zamiast slidera ze zdjęciami pokazują się tylko same kropeczki, które sugerują, że ten slider gdzieś tam jest… Winowajcą są często niezoptymalizowane obrazy! Zdjęcie o wielkości 5000 px na 4000px to zabójca dla strony internetowej.

 

Obecnie algorytmy google dużą wagę przywiązują do prędkości ładowania się strony. Nie dzieje się to bez przyczyny - już ponad połowa użytkowników przegląda strony na urządzeniach mobilnych. Najprostszym sposobem na przyspieszenie strony jest optymalizacja obrazów. Sprawdź jakiej wielkości są zdjęcia na Twojej stronie. Jeśli używasz zdjęć na pełną szerokość to zazwyczaj wystarczy rozmiar full hd 1920 x 1080, jeśli zdjęcie znajduje się w ramce to dostosuj jego wielkość do rozmiaru ramki. Dodatkowo każde zdjęcie warto “odchudzić” za pomocą kompresora optymizilla:  https://imagecompressor.com/

 

3. Brak spójności

 

Kolejny problem wielu stron internetowych to brak porządku i spójności. Zdarza się, że każdy nagłówek na stronie jest inną czcionką, kolory poszczególnych elementów mocno odbiegają od siebie, a odstępy różnią się drastycznie, tekst raz jest mały, a innym razem zbyt duży.

 

Tworząc stronę internetową warto ją wcześniej zaplanować, ustalić krój i rozmiar czcionki, a nawet wysokość interlinii (w WebWave możesz użyć stylów tekstu). Warto stworzyć paletę kolorów, a także naszkicować układ strony internetowej. Planowanie strony www pomoże uniknąć zbędnego chaosu.

 

4. Zbyt duża ilość obrazów.

 

Wciąż jeszcze zdarza mi się zobaczyć strony, na których panuje chaos przez zbyt dużą ilość obrazów. Wyobraź sobie stronę drużyny piłkarskiej… W tle zdjęcie chłopców w mocno kolorowych koszulkach, na nim biała lub czarna nakładka, trochę treści i kolejne zdjęcia, a poniżej jeszcze galeria ze zdjęciami tych samych chłopców w tych samych koszulkach… Innym przykładem będzie wrzucenie mocno kolorowych zdjęć do strony o pastelowej szacie graficznej.

Moim zdaniem grafika wyraża więcej niż 1000 słów. Strony z pięknymi zdjęciami przyciągają uwagę, jeśli tylko uda się zachować równowagę. Jeżeli po wrzuceniu zdjęcie nie pasuje Ci do reszty strony, to warto coś zmienić - przetestować filtry, rozmyć tło, pobawić się kolorami. W przypadku gdy nie masz wyczucia jak komponować zdjęcia na stronie, zainspiruj się - wiele ciekawych pomysłów znajdziesz na przykład na pinterest.

 

4. Publikacja niedokończonej strony

 

Zdarzyła mi się kiedyś taka sytuacja: napisałam post na bardzo chwytliwy temat o narzędziach dla początkujących, wszystko ładnie opisałam, uzupełniłam meta dane. Jak to zwykle u freelancerów bywa, skończyłam późno w nocy i nie sprawdziłam już tekstu, tylko go opublikowałam. Przygotowałam publikację z datą “następnego dnia” i uznałam temat za zakończony (pssst: w WebWave możesz ustawić automatyczną publikację postów, tutaj pokazuję jak to zrobić). Po kilku tygodniach mój post faktycznie pojawił się w wynikach wyszukiwania… a w nim literówki i to w meta tytule! Poprawienie wpisu zajęło mi dosłownie chwilkę, ale upłynęło sporo czasu zanim Google poprawił go w wynikach wyszukiwania.

5. Błędy w wersji responsywnej

 

Już chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, jak ważna jest wersja responsywna strony www. Ponad połowa użytkowników wyszukuje firmy, przegląda strony, a część z nich dokonuje zakupu za pomocą urządzeń mobilnych. Google wdraża algorytm “mobile first” i w przyszłości wersje responsywne będą miały jeszcze większy wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

 

Już podczas planowania strony www warto się zastanowić jak będzie wyglądała jej wersja responsywna, czy wszystkie elementy będzie można w łatwy sposób zmniejszyć lub ułożyć na małym ekranie, czy będą wówczas czytelne?

Jeśli wersja responsywna jest już gotowa sprawdź - czy nie zawiera błędów. Przetestuj na wielu urządzeniach, upewnij się czy przyciski można łatwo kliknąć, czy tekst nie wchodzi na siebie. Sprawdź czy z poziomu telefonu można łatwo odnaleźć trasę dojazdu do Twojej firmy lub zadzwonić. Ja czasami popełniam banalny błąd: zapominam opublikować wersję responsywną strony w kreatorze WebWave.

 

6. Niedziałające linki

 

Szczerze mówiąc miałam o tym nie pisać, jednak przed chwilą trafiłam na stronę z odnośnikiem do facebooka, który nie działa. Warto sprawdzić wszystkie linki na stronie, zarówno te prowadzące do podstron, jak i te linkujące poza stronę. Ja osobiście bardzo lubię przeglądać fanpage firmy, gdyż tam pojawiają się prawdziwe interakcje z użytkownikami i wartościowe wpisy.

 

A jakie błędy popełniają użytkownicy WebWave?

 

 

1.  Obrazy bez optymalizacji i bez opisu

 

O optymalizacji już pisałam powyżej, ale w WebWave często też można zobaczyć zdjęcia wraz z ich oryginalną nazwą np. a51.jpg. Błąd ten jest widoczny najczęściej w galerii.

Zobacz jak poprawnie przygotować zdjęcia: https://jakstworzycstrone.pl/optymalizacja-zdjec

 

2. Zbyt duża ilość czcionek Google fonts

 

W WebWave można w łatwy sposób dodać darmowe czcionki z katalogu google fonts. Najlepiej jest jednak ograniczyć się do 2-3 czcionek. Dodanie na stronę większej ilości czcionek znacznie wydłuża czas jej ładowania.

 

3. Ustawienie adresu e-mail w formularzu kontaktowym

 

Jakiś czas temu ktoś skorzystał z mojego darmowego szablonu strony dla architekta. Niestety nie zmienił adresu e-mail w ustawieniach formularza kontaktowego. Efekt był taki, że otrzymałam kilkanaście testowych wiadomości o różnym poziomie agresji ;). Niestety nadawca był anonimowy, przez co nie mogłam mu pomóc.

 

4. Brak grup i powiązań między nimi

 

Zdarza się, że na stronach w WebWave w zależności od urządzenia pojawiają się następujące błędy: tekst wchodzi na treść, która znajduje się powyżej albo odstęp między elementami jest zbyt duży. Ten problem można w łatwy sposób rozwiązać łącząc elementy strony w grupy i ustawiając powiązania między grupami. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić obejrzyj ten poradnik.

 

6 Podstawowych błędów stron www, które popełniają początkujący. 

17 sierpnia 2018
jak uniknąć błędów na stronie www

CHCĘ OTRZYMAĆ RABAT 30%

Cześć,

nazywam się Joanna,

pomogę Ci zbudować Twoją stronę www. 

Kliknij, zarejestruj się w webwave  i odbierz 30% rabatu na hosting!

jak stworzyć stronę www

Od kilku lat two­rzę strony inter­ne­towe. Zało­ży­łam ten blog po to, aby poka­zać Ci, że Ty też możesz zro­bić wła­sną witrynę i wcale nie jest to takie trudne.  Nikt nie zna Two­jej firmy lepiej niż Ty prawda? Jeśli szu­kasz prostej instruk­cji, od razu zacznij tutaj. 

Korzystając z moich poradników stworzysz stronę internetową zupełnie od podstaw, krok po kroku.

Jak stworzyć  stronę internetową?

ZOBACZ WIDEO INSTRUKCJĘ

Zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową krok po kroku? Dobrze trafiłeś!  Dzięki mojemu blogowi stworzysz samodzielnie wspaniałą stronę internetową!