Logo Joanna Lewandowska - strony internetowe

Jak stworzyć stronę internetową?

Jak stworzyć stronę internetową – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz tworzyć stronę internetową warto ustalić co powinno się na niej znaleźć. Pomogą Ci w tym odpowiedzi na poniższe pytania. 

  • Kto będzie odbiorcą Twojej strony internetowej? Kim są Twoi klienci? W jakim są wieku? 
  • Co powinno sie znaleźć na Twojej stronie www? Jakich informacji poszukują Twoi klienci, o co pytają, jakie mają wątpliwości? 
  • Jaki jest cel Twojej strony? Na czym ci zależy, jaki efekt chcesz uzyskać?
  • Napisz korzyści wynikające z tego, że klienci wybiorą właśnie Twój produkt lub usługę. Jaka jest Twoja przewaga na d konkurencją? 
  • Jakie funkcjonalności powinna posiadać Twoja strona? Np. sprzedaż produktów, blog firmowy, mapa dojazdu itp.  

Co jest potrzebne, aby stworzyć stronę interentową?

Na pewno chcesz, aby Twoja strona była widoczna w internecie. Potrzebujesz do tego serwer i domenę. 

Domena:  czyli adres Twojej strony (u mnie: jakstworzycstrone.pl). Jak tylko ustalisz nazwę swojej strony sprawdź, czy wybrana domena jest wolna (jeśli tak to warto od razu zarezerwować wybrany adres) Domenę możesz zakupić u dowolnego operatora i nie musisz od razu kupować hostingu.   Koszt domeny to zazwyczaj 1-10 zł za pierwszy rok i około 60-100 zł odnowienie na kolejne lata. 

Hosting – mówiąc najprościej „miejsce „, w którym przechowywane są pliki twojej strony.

Jeśli tworzysz stronę samodzielnie na wordpressie to już na początku trzeba zakupić hosting. Jeśli jednak nie wiesz jak powstanie Twoja strona (czy stworzysz ją samodzielnie np. w kreatorze, czy zlecisz webmasterowi), nie spiesz się z zakupem. 

Prostą stronę internetową stworzysz samodzielnie!

Jeśli nie masz funduszy, dopiero rozpoczynasz działalność lub chcesz przetestować swój pomysł, prostą stronę internetową możesz stworzyć samodzielnie. Najłatwiej zbudować stronę w kreatorze stron www. Obecnie kreatory umożliwiają stworzenie naprawdę ciekawej strony bez doświadczenia i bez kodowania.

Jeśli chcesz spróbować zrobić własną stronę internetową w kreatorze, przygotowałam dla Ciebie specjalny poradnik jak stworzyć stronę krok po korku w polskim kreatorze WebWave.

W kreatorze z powodzeniem stworzysz prostą stronę wizytówkę, stronę firmową czy landing page. WebWave posiada nawet prosty moduł sprzedażowy – koszyk WebWave, który umożliwi Ci sprzedaż Twoich produktów lub usług. 

Kreatory stron internetowych są zazwyczaj darmowe, ich Twórcy zarabiają na opłacie hostingowej (w WebWave to pakiet premium) właśnie dlatego wspomniałam wcześniej, aby nie spieszyć się zakupem hostingu.

Jak stworzyć bardziej rozbudowaną stronę internetową?

Do bardziej rozbudowanych stron internetowych polecam WordPress, co prawda wymaga on więcej pracy i nauki, ale też daje więcej możliwości. Obecnie strony stworzone na WordPressie stanowią, aż 40% internetu.

W WordPressie także stworzysz stronę internetową samodzielnie bez kodowania, pomogą Ci w tym wtyczki takie jak Elementor czy Divi. Tworzenie strony rozpoczyna się zazwyczaj od zakupu hostingu i domeny. Na gotowym hostingu instalujemy WordPress, a następnie wybieramy motyw. Teraz można wgrywać wtyczki i dodawać treści na stronę.

W porównaniu do kreatorów stron, możliwości WordPressa są nie mal nieograniczone, za pomocą wtyczek możemy dodać bardziej rozbudowane funkcje takie jak wyszukiwarka, porównywarka, rozbudowany sklep internetowy (WooCommerce) i wiele, wiele innych.

Jest jedno, ale…

Muszę tutaj jednak wspomnieć, o tym, że nawet jeśli uda się zrobić stronę, która będzie ciekawa graficznie to jeszcze nie wszystko. Dobrze przygotowana strona internetowa powinna być skuteczna (pomagać Ci osiągnąć zamierzony cel marketingowy) oraz użyteczna. 

Im więcej wiedzy zdobędziesz, tym lepsza i skuteczniejsza będzie Twoja strona internetowa. Budując stronę warto zadbać też o optymalizację SEO oraz optymalizacji zdjęć. W innym moim artykule dowiesz się jak przygotować zdjęcia na stronę. 

Ile czasu to zajmie?

Kreatory

Stworzenie strony w kreatorze zazwyczaj jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Prostą stronę można stworzyć nawet w 20 minut. Zdarza się jednak, że efekt końcowy jest daleki od naszych oczekiwań. 

WordPress

Stworzenie strony w WordPressie dla osoby, która robi to po raz pierwszy trwa znacznie dłużej według mnie. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością oglądania sporej ilości tutoriali i poradników. 

A może warto zlecić wykonanie strony? 

Analizując czas, który trzeba poświecić na tworzenie strony i naukę, warto zastanowić się, czy może lepiej zlecieć wykonanie strony www. Dobry webmaster, przygotuje dla Ciebie stronę, która będzie elegancka, skuteczna i dopracowana zarówno od zewnątrz jak i od zaplecza, a ty poświecisz czas na rozwijanie swojej firmy. 

Chętnie wykonam dla Ciebie stronę internetową, moje realizacje możesz obejrzeć na stronie kreacyjna.pl

Jak stworzyć stronę internetową
Joanna Lewandowska strona internetowa

Nazywam się Joanna Lewandowska i pomogę Ci zbudować własną stronę internetową! Chcę Ci pokazać, że tworzenie strony www wcale nie musi być trudne. Na tym blogu znajdziesz instrukcje krok po kroku oraz wszystkie niezbędne narzędzia!