Logo Joanna Lewandowska - strony internetowe

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową?

Dlaczego warto przygotować i zoptymalizować zdjęcia przed wrzuceniem na stronę internetową?

  • Zoptymalizowane grafiki znacznie skrócą czas ładowania Twojej strony www.
  • Poprawnie opisane zdjęcia pomogą odnaleźć Twoją stronę internetową w Google grafika.
  • Optymalizacja zdjęć mocno wspiera działania SEO

Optymalizacja zdjęć krok po kroku:

1.  Rozmiar zdjęcia (px)

Na początek spróbuj ustalić jakiej wielkości obrazy będą Ci potrzebne na wybrane sekcje na Twojej stronie www.

Przykładowo zdjęcie na pełną szerokość powinno być takich rozmiarów, aby dobrze wyświetlało się na większych ekranach  (ja stosuję ful hd)

Jeśli ustalisz marginesy strony na konkretną wartość (np 1200 px) to sprawdz gdzie będzie ci potrzebne zdjęcie na cały margines a gdzie na 1/2 lub 1/4. W ten sposób określisz maksymalną wielkość danej grafiki. 

Przykład: marginesy mojej strony maja 1200px jednak będzie ona podzielona na 2 równe kolumny z jednej tekst, a z drugiej zdjęcie, szerokość zdjęcia jak będzie i potrzebna to ok. 600 px. 

Nie ma potrzeby wrzucać zdjęcia o szerokości 1500px jeśli na stronie będzie wyświetlany w tylko w rozmiarze 600 px 

2. Waga (kb, mb)

Gdy już ustalisz wielkość zdjęć czas na ich odchudzanie. Waga plików ma ogromny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony. Jeśli korzystasz z Photoshopa podczas zapisywania zdjęcia staraj się maksymalnie zredukować jakość tak, aby różnica nie była widoczna gołym okiem. Ja najczęściej redukuję jakość do około 50%

Do odchudzania zdjęć świetnie pomaga strona tinypng.com, wystarczy wrzucić zdjęcia i pobrać zoptymalizowaną wersję. Tiny png pozwala „odchudzić” bez widocznej utraty jakości.

3. Nazwa (przed wrzuceniem na stronę)

Przed wrzuceniem na stronę watro zadbać o to, aby zdjęcie nie miało przypadkowego tytułu np. DSG 325 (wprost z aparatu). Podpisz zdjęcia używając frazy kluczowej zgodnej z tematyką zdjęcia jednak bez polskich znaków i ze spacją zamiast myślników. Przykład: jak-zoptymalizowac-zdjecia-na-strone-www

4. Tytuł oraz Tekst alternatywny

W każdym narzędziu do tworzenia stron możemy ustawić atrybuty obrazów, ale co to takiego?

„Tekst Alt” to po prostu tekst alternatywny, który czyta wyszukiwarka. Wypełniony atrybut alt sprawia, że robot wie co jest na zdjęciu i potrafi je przypisać do wyników wyszukiwania. Dodatkowo tekst alternatywny jest widoczny dla użytkowników jeśli z jakiegoś powodu zdjęcie nie może być wyświetlone (np. długo się ładuje).

Kolejnym atrybutem jest tytuł obrazu, jest to tekst pomocniczy, który jest widoczny dla użytkownika strony internetowej po najechaniu na obraz.

Wypełniając te pola warto użyć frazy kluczowej, ale jednocześnie opisać to co jest na zdjęciu. Tekst alternatywny i tytuł mogą mieć ten sam opis. Przykład: Optymalizacja zdjęć na stronę internetową 

Masz pytania dotyczące tworzenia strony?    Chętnie na nie odpowiem.

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową
Joanna Lewandowska strona internetowa

Nazywam się Joanna Lewandowska i pomogę Ci zbudować własną stronę internetową! Chcę Ci pokazać, że tworzenie strony www wcale nie musi być trudne. Na tym blogu znajdziesz instrukcje krok po kroku oraz wszystkie niezbędne narzędzia!