Logo Joanna Lewandowska - strony internetowe

6 Podstawowych błędów stron www, które popełniają początkujący.

1. Brak optymalizacji obrazów.

Zdarza Ci się, że otwierasz stronę np. w telefonie, a ona ładuje się w nieskończoność? Czasami zamiast slidera ze zdjęciami pokazują się tylko same kropeczki, które sugerują, że ten slider gdzieś tam jest… Winowajcą są często niezoptymalizowane obrazy! Zdjęcie o wielkości 5000 px na 4000px to zabójca dla strony internetowej.

Obecnie algorytmy google dużą wagę przywiązują do prędkości ładowania się strony. Nie dzieje się to bez przyczyny – już ponad połowa użytkowników przegląda strony na urządzeniach mobilnych. Najprostszym sposobem na przyspieszenie strony jest optymalizacja obrazów. Sprawdź jakiej wielkości są zdjęcia na Twojej stronie. Jeśli używasz zdjęć na pełną szerokość to zazwyczaj wystarczy rozmiar full hd 1920 x 1080, jeśli zdjęcie znajduje się w ramce to dostosuj jego wielkość do rozmiaru ramki. Dodatkowo każde zdjęcie warto “odchudzić” za pomocą kompresora optymizilla:  https://imagecompressor.com/

 

2. Brak spójności

Kolejny problem wielu stron internetowych to brak porządku i spójności. Zdarza się, że każdy nagłówek na stronie jest inną czcionką, kolory poszczególnych elementów mocno odbiegają od siebie, a odstępy różnią się drastycznie, tekst raz jest mały, a innym razem zbyt duży.

Tworząc stronę internetową warto ją wcześniej zaplanować, ustalić krój i rozmiar czcionki, a nawet wysokość interlinii (w WebWave możesz użyć stylów tekstu). Warto stworzyć paletę kolorów, a także naszkicować układ strony internetowej. Planowanie strony www pomoże uniknąć zbędnego chaosu.

 

3. Zbyt duża ilość obrazów.

Wciąż jeszcze zdarza mi się zobaczyć strony, na których panuje chaos przez zbyt dużą ilość obrazów. Wyobraź sobie stronę drużyny piłkarskiej… W tle zdjęcie chłopców w mocno kolorowych koszulkach, na nim biała lub czarna nakładka, trochę treści i kolejne zdjęcia, a poniżej jeszcze galeria ze zdjęciami tych samych chłopców w tych samych koszulkach… Innym przykładem będzie wrzucenie mocno kolorowych zdjęć do strony o pastelowej szacie graficznej.

Moim zdaniem grafika wyraża więcej niż 1000 słów. Strony z pięknymi zdjęciami przyciągają uwagę, jeśli tylko uda się zachować równowagę. Jeżeli po wrzuceniu zdjęcie nie pasuje Ci do reszty strony, to warto coś zmienić – przetestować filtry, rozmyć tło, pobawić się kolorami. W przypadku gdy nie masz wyczucia jak komponować zdjęcia na stronie, zainspiruj się – wiele ciekawych pomysłów znajdziesz na przykład na pinterest.

 

4. Publikacja niedokończonej strony

Zdarzyła mi się kiedyś taka sytuacja: napisałam post na bardzo chwytliwy temat o narzędziach dla początkujących, wszystko ładnie opisałam, uzupełniłam meta dane. Jak to zwykle u freelancerów bywa, skończyłam późno w nocy i nie sprawdziłam już tekstu, tylko go opublikowałam. Przygotowałam publikację z datą “następnego dnia” i uznałam temat za zakończony (pssst: w WebWave możesz ustawić automatyczną publikację postów, tutaj pokazuję jak to zrobić). Po kilku tygodniach mój post faktycznie pojawił się w wynikach wyszukiwania… a w nim literówki i to w meta tytule! Poprawienie wpisu zajęło mi dosłownie chwilkę, ale upłynęło sporo czasu zanim Google poprawił go w wynikach wyszukiwania.

 

5. Błędy w wersji responsywnej

Już chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, jak ważna jest wersja responsywna strony www. Ponad połowa użytkowników wyszukuje firmy, przegląda strony, a część z nich dokonuje zakupu za pomocą urządzeń mobilnych. Google wdraża algorytm “mobile first” i w przyszłości wersje responsywne będą miały jeszcze większy wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Już podczas planowania strony www warto się zastanowić jak będzie wyglądała jej wersja responsywna, czy wszystkie elementy będzie można w łatwy sposób zmniejszyć lub ułożyć na małym ekranie, czy będą wówczas czytelne?

Jeśli wersja responsywna jest już gotowa sprawdź – czy nie zawiera błędów. Przetestuj na wielu urządzeniach, upewnij się czy przyciski można łatwo kliknąć, czy tekst nie wchodzi na siebie. Sprawdź czy z poziomu telefonu można łatwo odnaleźć trasę dojazdu do Twojej firmy lub zadzwonić. Ja czasami popełniam banalny błąd: zapominam opublikować wersję responsywną strony w kreatorze WebWave.

 

6. Niedziałające linki

Szczerze mówiąc miałam o tym nie pisać, jednak przed chwilą trafiłam na stronę z odnośnikiem do facebooka, który nie działa. Warto sprawdzić wszystkie linki na stronie, zarówno te prowadzące do podstron, jak i te linkujące poza stronę. Ja osobiście bardzo lubię przeglądać fanpage firmy, gdyż tam pojawiają się prawdziwe interakcje z użytkownikami i wartościowe wpisy.

A jakie błędy popełniają użytkownicy WebWave?

Jak stworzyć stronę internetową
Joanna Lewandowska strona internetowa

Nazywam się Joanna Lewandowska i pomogę Ci zbudować własną stronę internetową! Chcę Ci pokazać, że tworzenie strony www wcale nie musi być trudne. Na tym blogu znajdziesz instrukcje krok po kroku oraz wszystkie niezbędne narzędzia!